Odkrywamy wyspy bez granic – Kamminke

07 grudnia 2022

Wejście Polski do Unii Europejskiej i swobodne przekraczanie granic dało turystyce nowe możliwości. W przypadku wyspy Uznam miało to szczególne znaczenie. Dziś turyści mają możliwość dotarcia do miejsc, które jeszcze do niedawna były dla nich niedostępne. Trasa zaczyna się przy stacji kolejki UBB, która kursuje między polską i niemiecką stroną Uznamu. Jedziemy ul. 11 Listopada po ścieżce rowerowej. Po przejechaniu ok. 2,5 km skręcamy w prawo w ul. Grunwaldzką.

Wzdłuż niej biegła kiedyś linia kolejowa do Berlina. Została ona zdemontowana po II wojnie światowej. W głębi po lewej stronie można zobaczyć dawny dworzec kolejowy. Przed drogowskazem na Garz skręcamy w lewo, ul. Krzywą kierując się na Kamminke. Wjeżdżamy na bitumiczną ścieżkę rowerową i jedziemy wzdłuż ogródków działkowych.

Przy pętli autobusowej skręcamy w kierunku niemieckiej osady Kamminke. Zatrzymujemy się przy drewnianym mostku, który leży na granicy państwa. To doskonałe miejsce by odpocząć, rozkoszując się widokiem na malownicze, podmokłe łąki. Walory przyrodnicze tego miejsca zostały docenione tytułem Krajobrazu Roku. Można tu podglądać z bliska dzikie ptactwo m.in. żurawie.

Po przejechaniu na drugą stronę docieramy do parkingu i skręcamy w lewo w stronę Kamminke. To niewielka i urokliwa osada z wąskimi uliczkami i małymi domkami. Część z nich pokryta jest jeszcze strzechą. Jadąc prosto główną uliczką docieramy do kameralnego portu rybackiego i jachtowego. Latem wypływają stąd statki wycieczkowe. Obok portu jest zaciszna plaża i boisko.

Stromą uliczką Bergstrasse warto wejść na punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Zalew Szczeciński i okolicę.

Wracamy w kierunku wzgórza Golm. U podnóża na niewielkim parkingu zostawiamy rower i wchodzimy na najwyższe wzniesienie (69 m.n.p.m) na Uznamie. Mieści się tam cmentarz wojenny, a ze szczytu podziwiać można panoramę okolicy.

W drogę powrotną udajemy się nieutwardzoną ścieżką u podnóża Golmu. Po chwili wyjeżdżamy na główną drogę do Świnoujścia. Skręcamy w prawo i docieramy do byłego przejścia granicznego na ul. Grunwaldzkiej. Jadąc prosto dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. 11 Listopada, która doprowadzi nas do miejsca startu.

Poziom trudności: łatwa. Dystans: 15,6 km

E-MAIL
INFO@BALTICBIKE.PL

INFOLINIA
+48 500 412 500