Międzyzdroje i Podziemne Miasto

05 marca 2023

Międzyzdroje przez ponad dekadę było kiedyś częścią Świnoujścia.
Dziś oba kurorty funkcjonują oddzielnie, ale nadal łączy je jedno – świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej.
Jedna z ciekawszych tras na wyspach przebiega od dworca kolejowego w Świnoujściu do Międzyzdrojów.
To odcinek międzynarodowego szlaku Velo Baltica. Wycieczkę zaczynamy od dworca skąd wygodną ścieżką jedziemy ulicą Barlickiego aż do terminala LNG przy ul. Ku Morzu. Tam odbijamy na szlak R-10 (jest oznaczenie), który wiedzie przez obszary Natura 2000.
Jest to zarazem początek ścieżki przyrodniczej „Nadmorskie bory bażynowe”. Rosną tu rzadko spotykane i chronione rośliny m.in. bażyna czarna. Przez większą część trasy jedzie się po leśnych duktach w niewielkiej odległości od linii brzegowej Bałtyku.
Czasami szlak zmusza nas do wysiłku (i prowadzenia roweru), ale jest dość malowniczy, szczególnie jego ostatni odcinek - od granicy Świnoujścia w kierunku centrum Międzyzdrojów. Szlak wytyczono w nowym miejscu, tuż nad samym morzem. Trzeba uważać, aby nie przegapić zjazdu ze starej trasy! Nowy odcinek liczy około 2,5 km. Nawierzchnia ścieżki jest wykonana z kruszywa naturalnego. Jedzie się po niej doskonale a widoki na Bałtyk z wysokich wydm są nagrodą za cały nasz trud. Ale to nie koniec atrakcji. Mniej więcej w połowie trasy, w granicach gminy Świnoujście, znajduje się Podziemne Miasto – jedna z największych atrakcji turystycznych na wyspach. To świetnie zachowany kompleks schronów połączonych podziemnymi korytarzami. Został on zbudowany w latach 1936–1938 jako zespół baterii artylerii nabrzeżnej, która miała bronić bazy Kriegsmarine przed wrogimi okrętami. W czasach PRL kompleks był jednym z najbardziej tajnych obiektów militarnych w Polsce. To właśnie stąd polscy generałowie mieli dowodzić inwazją na Skandynawię. Dziś Podziemne Miasto jest udostępnione do zwiedzania. Uwaga! Zwiedzanie odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach, warto więc zaplanować sobie wizytę w Podziemnym Mieście przed wycieczką. Naprawdę warto!

 

E-MAIL
INFO@BALTICBIKE.PL

INFOLINIA
+48 500 412 500