Rowerem na falochron

05 marca 2023

Falochron południowo-zachodni to jedno z najbardziej oddalonych miejsc na wyspie Uznam.
Roztacza się z niego piękny widok na Zalew Szczeciński. To także wyjątkowa oaza ciszy i spokoju.
Przy odrobinie szczęścia z falochornu można podziwiać polowania pięknych ptaków – bielików.

Wycieczkę zaczynamy spod IT na placu Słowiańskim. Ruszamy na Wybrzeże Władysława IV.
Skręcamy w prawo i ścieżką rowerową wzdłuż Świny kierujemy się na południowy zachód.
Mijamy nabrzeża miejskie, gdzie cumują statki „białej floty”. Poruszamy się dalej ulicą Steyera obok jacht klubu „Kotwica” i dalej przez tereny przemysłowe aż do oczyszczalni ścieków. Tam skręcamy w lewo w ulicę Karsiborską, przejeżdżamy przez teren budowy tunelu pod Świną.

Jedziemy 7 km na południe, wzdłuż DK93. Uwaga! Po przejechaniu 6,8 km droga gwałtownie skręca w lewo. Należy trzymać się czerwonego szlaku rowerowego i pojechać prosto. Po przejechaniu następnego odcinka (2,4 km) dojeżdżamy do miejsca, skąd przed 1945 r. odbijały promy na wyspę Karsibór. Przeprawa powstała z konieczności - po wybudowaniu w latach 1874-1880 Kanału Cesarskiego (od 1949 r. Kanał Piastowski). Promy miały umożliwić mieszkańcom wyspy Karsibór dojazd do Świnoujścia. Sam Kanał Piastowski to część toru wodnego łączącego otwarte morze i port w Świnoujściu z położonym nad Odrą Szczecinem. Ma 8 km długości i 12,5 m głębokości.

Skręcamy w prawo i jedziemy leśną drogą gruntową na południe. Po przejechaniu 2,8 km docieramy do granic Rezerwatu Karsiborskie Paprocie. To rezerwat florystyczny o powierzchni 38,14 ha, utworzony w 1989 roku. Celem ochrony jest zachowanie najliczniejszego na Pomorzu Zachodnim stanowiska paproci z gat. długosz królewski (Osmunda regalis), wiciokrzewu (Lonicera periclymenum) oraz siedliska dąbrowy, tudzież innych chronionych roślin i zagrożonych zwierząt, jak np. bielika (Haliaeetus albicilla).

Po przejechaniu ok. kilometra dojeżdżamy do skrzyżowania. Możemy tutaj zjechać ze szlaku, skręcić w prawo i dojechać do platformy widokowej, albo skręcamy w lewo i po kilku minutach docieramy do Kanału Piastowskiego. Jadąc następne 2,8 km wzdłuż kanału docieramy do falochronów - bramy torowej Kanału Piastowskiego. Wschodni falochron mierzy 430 m, zachodni 550 m. Jedziemy do końca falochronu zachodniego, aż do stawy (punktu nawigacyjnego). Stamtąd rozciąga się przepiękny widok na Zalew Szczeciński. Zatoka ma powierzchnię 687 km2, z czego 60% należy do Polski, a 40% do Niemiec. Z główek falochronu widać znakomicie i polską i niemiecką część, jak również Jezioro Nowowarpieńskie, Roztokę Odrzańską i kominy zakładów chemicznych w Policach.

Wracamy drogą wzdłuż Kanału Piastowskiego, ale tym razem jedziemy aż do końca betonowej drogi, czyli do przedwojennej przeprawy promowej. Tam wjeżdżamy na drogę asfaltową, którą już jechaliśmy. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w preparat przeciwko komarom.

Trasa: Informacja Turystyczna (pl.Słowiański) – Wybrzeże Władysława IV – Steyera – Karsiborska – Rezerwat Karsiborskie Paprocie – Kanał Piastowski – Falochron płd-zach. Dystans: 31 km (w obie strony).

E-MAIL
INFO@BALTICBIKE.PL

INFOLINIA
+48 500 412 500